Paris is always a good idea!
Chłopak z Norwegii szkicuje coś zawzięcie w swoim zeszycie. - "Wiesz, wczoraj na koncercie sprzedałem jedną koszulkę!" - mówi dumnie mając na sobie T-shirt z wyciętym kółkiem na brzuchu (także swojego projektu). Cóż to za styl, nie wiem? Minimalizm? W każdym razie - przewiewne, właściwie idealne na aktualną pogodę. Gdy wchodzę do łazienki wyłania się z niej 5 prawie identycznych blond głów, niczym z drużyny cheerlederskiej. No tak, to dzisiaj miała przyjechać 7-osobowa rodzina z Ameryki którą nasz host zgodził się przyjąć. O 2 w nocy wpada 3 chłopaków z Kostaryki. Gdy mówią, że okolica wygląda na niebezpieczną Włoch podśmiewa się z nich pod nosem. 4:30 w nocy. Debata filozoficzna trwa. Część osób śpi już po kątach. Ktoś medytuje sobie w ogrodzie. Nasz host wyciąga dżem własnej roboty. Pycha!


Chyba czas uwierzyć w karmę. Jak inaczej wytłumaczyć fakt, że goszcząc ponad 600 osób w ciągu ostatniego roku  naszym host nie przytrafiło się nic złego? Klucz pod wycieraczką. Telewizor na ścianie. Świetna atmosfera. Wszystko na swoim miejscu. Gdy przeczytałam taką informację na ich profilu  na couchsurfingu myślałam, że lekko sobie podkoloryzowali tą liczbę. No, bo 600 ludzi? Serio. Wystarczyło żebym pomieszkała z nimi przez tydzień i spokojnie mogę wam powiedzieć, że jest to jak najbardziej możliwe. W ciągu tych 7 dni, przez ich dom przewinęło się ponad 15 osób.  Para z Hawajów. Chłopak z Nowej Zelandii. Norweg który ukochał sobie nożyczki. 3 chłopaków z Kostaryki. Wiecznie gubiący się Włoch. 7 osobowa rodzina z Ameryki. Poznany w metrze Kameruńczyk. Polka pracująca w Paryżu jako Au pair. Chinka. No i my dwie.   


A zaraz, a Paryż? Przecież miało być o podróżowaniu! Nie zrozumcie mnie źle. To, że zepchnęłam w tej notce Paryż na plan drugi nie znaczy, że mi się nie podobał. Ja jestem nim wręcz zauroczona!  Piękne kamieniczki z cudownymi balkonikami są na każdym kroku. Widziałam przynajmniej milion miejsc, w których mogłabym zamieszkać. Cudne parki, jak np.  Ogrody Luksemburskie, w których zrobiłyśmy  sobie śniadanko (na pierwszym zdjęciu) na świeżym powietrzu.  Klimat dzielnicy Montmart mnie zauroczył. Kluczową rolę odegrał jednak chyba przewodnik z Free Walking Tour na którą się wybrałyśmy.  Nazywał się Sam i był po prostu genialny, opowiadał tak ciekawie i z pasją, że aż żałowałam, że nie studiuję historii! Pokazał nam np: rzeźby które przekrojone zostały na pół, żeby sprawdzić czy aby na pewno artysta nie zatapia w brązie zamordowanych ludzi, bo nikt nie mógł uwierzyć,że zostały wykonane tak dokładnie!  Prawda jest taka, że fajnie jest zobaczyć te wszystkie piękne miejsca. Zabytki. Ciekawe budynki.  Ale tak naprawdę najlepsze wspomnienia  tworzą ludzie napotkani w podróży. Inspirują. I to właśnie oni, uświadamiając mi rzeczy z których wcześniej nie zdawałam sobie sprawy wywarli na mnie największe wrażenie w czasie tej wyprawy. 


Przy okazji chciałabym wam polecić Free Walking Tours.Wycieczki jak sama nazwa wskazuje są bezpłatne, (na koniec zazwyczaj daje się napiwki). Są one organizowane w wielu dużych miastach Europy, zazwyczaj codziennie i obejmują najważniejsze punkty danego miasta, więc są świetnym sposobem na rozeznanie się w nowym miejscu! Byłam już na nich kilka razy i naprawdę zawsze byłam zadowolona lub wręcz zachwycona! Przewodnicy to zawsze młodzi ludzie, którzy nie zanudzają nudnymi faktami, ale starają się wszystko przedstawiać w ciekawy, zabawny sposób. 

 ***


A teraz jestem na Festiwalu Filmowym Nowe Horyzonty we Wrocławiu. Święto kina trwa :) W tym roku obchodzę okrągłą rocznicę, bo jestem tutaj już po raz 5ty  :)!  Chyba ten mój mały jubileusz przynosi mi szczęście, bo jak na razie obejrzałam już 13 filmów, z czego tylko jeden  mi się nie podobał. A  zaraz idę na koncert w Arsenale - The Saintbox ( czyli Gaba Kulka, Olo Walicki i Maciek Szupica) bo przecież nie samymi filmami człowiek żyje ;) 


This entry was posted in ,,,,,. Bookmark the permalink.

12 Responses to Paris is always a good idea!

 1. M. says:

  Cześć Basiu :)
  Bardzo przyjemnie się za równo patrzy na zdjęcia jak i czyta. Tekst tryska optymizmem :)
  Ta notka spadła mi trochę z nieba ponieważ jutro będę w Pradze, a nigdy nie słyszałam o czymś takim jak Free Walking Tour. Myślę więc, że dzięki Tobie z tego skorzystam, mam jednak pytanie :) Jak taki napiwek powinien wyglądać? Jest jakiś niepisany cennik? :P

 2. Basia says:

  Heh, dzięki :) W takim razie rzeczywiście mamy perfect timing! Koniecznie się wybierz! :) Wiesz co, ja się tam nigdy niepisanym cennikiem nie przejmowałam. I napiwek dawałam wedle swoich możliwości i tego jak mi się podobało. Ktoś da 10 euro, ktoś inny 2 i też będzie dobrze. Właśnie to jest piękne w tych wycieczkach,że są na każdą kieszeń!

 3. Anonimowy says:

  Nie słyszałam o Free Walking Tours (w tej formie, a jak juz to o czymś podobnym, ale w Polskich górach). A brzmi rewelacyjnie!

 4. Anonimowy says:

  czy mogłabyś podać jakiś namiar na couchsurfera z paryża? wybieram się tam i aktualnie szukam miejsca,gdzie się zatrzymac :)
  ewelina

 5. Basia says:

  Couchsurfer nazywa się Yohann, ale rozpoczął właśnie swoją około 2 letnią podróż po świecie, więc w najbliższym czasie raczej nie będzie gościł, a przynajmniej nie w Paryżu,bo znając go jak tylko gdzieś zabawi na dłużej, to zaraz zacznie przyjmować ludzi :)
  A odnośnie szukania host'a w Paryżu, to tylko pamiętaj,żeby się nie zniechęcać zbyt szybko, oni tam mają tylu chętnych,że nie jest łatwo. Ale nie można się poddawać tylko słać dzielnie requesty :)

 6. Marta K says:

  Czwarte zdjęcie mnie zauroczyło !! :)
  W Paryżu trudno jest znaleźć hosta w wakacje - ale jak będziesz długo szukała to i może coś znajdziesz :)

 7. Obejrzałam wszystkie zdjęcia i tak mi się miło zrobiło na wspomnienie mojego zeszłorocznego wypadu do Paryża z mamą :) Cudowne miejsce :)

 8. Ula says:

  Trafiłam do Ciebie przez blog Uli i zachwycić mnie Twój. Taki niepozorny, ale zainteresował mnie, a jak przejrzałam cały to się okazało się, że mieści w sobie sporo ciekawych wspomnień - pisz dalej, będę zaglądać!

 9. Basia says:

  Ciesze się bardzo :) Moje wieczne postanowienie, to pisać posty częściej, także postaram się, zwłaszcza,że już niedługo zmienię strefę czasową, więc będzie o czym ;)

 10. Anonimowy says:

  Po obejrzeniu zdjęć (rewelacyjnych!) jestem głodna (czegoś słodkiego) i spragniona Paryża :)

 11. lipoooo says:

  Rewelacyjny blog, będę zaglądał zdecydowanie częściej!

  lipoooo.blogspot.com - zwiedzić świat za darmo..

 12. Anonimowy says:

  Mój kochany Paryż <3 Będę częściej zaglądać :)

Leave a Reply