Hati Hati, Upacara!

Hati Hati - Upacara! / Uwaga, ceremonia - zamknięte drogi na Bali z taką tabliczką nikogo nie zdziwią. A grupa mężczyzn z nożami wycelowanymi we własną pierś, snująca się w amoku i próbująca się zadźgać? Normalka. To po prostu część obrzędu religijnego mającego rozstrzygnąć walkę dobra ze złem


Mężczyzn tych nazywamy babuten od słowa buta oznaczającego niewidomy, ponieważ podczas transu stają się oni ślepi na zewnętrzne bodźce, koncentrując sie jedynie na sobie i demonie zwanym - Rangda. Rzeczywiście wydają się nieobecni. Jęczą, trzęsą się, wykonując dziwny taniec w takt rytmicznej muzyki. Wodzą błędnie wzrokiem jakby nie do końca wiedzieli co się dzieje. Jeden z mężczyzn zrywa zębami kwiatek z ozdoby na głowie jednej z kobiet, przeżuwa i po chwili wypluwa. 
Kris to tradycyjny Balijski sztylet, zazwyczaj ma pofalowany kształt, współcześnie używany jedynie w przedstawieniach tanecznych i uroczystych ceremoniach. Nie ma on bardzo ostrej końcówki, mniej więcej jak nóż do obiadu, także mimo,że nie wyrządzi się nim dużej krzywdy, to jednak u tancerzy bez koszulki widać zaczerwieniony ślad w miejscu nacisku. 


Mimo,że tancerze dokładnie wiedzą jak umiejscowić sztylet by nie wyrządzić sobie zbyt wielkiej krzywdy, to ten,przysięgam, wyglądał jakby niczego bardziej nie pragnął niż się nim przebić. Miotał się zdesperowany, w pewnym momencie nie wiem skąd dorwał dodatkowy harpun i usilnie wbijał go sobie w pierś...


Nie dziwi więc,że po wkładaniu w trans tyle energii, tancerze padają w końcu na ziemię wykończeni... 


No dobrze, ale jak to...trans? Czyli,że co się dzieje z tymi ludźmi? Dla Balijczyków jest to tak naturalne i normalne,że nawet do głowy by im nie przyszło się zdziwić. To po prostu nadprzyrodzone zjawisko spowodowane tym,że niezidentyfikowany duch wchodzi w ciało osoby wprawiając ją w trans i powoduje wszystkie wyżej opisane zachowania. Logiczne, nie? ;) Ale jak cały ten "trans" umiejscowić sobie w naszej europejskiej świadomości? Psychiatrzy porównują trans z innymi psychologicznymi fenomenami, jak np lunatykowanie - podczas którego osoba w jakimś stopniu kontroluje sytuacje - osoby zazwyczaj nie wyrządzają sobie zbyt dużej krzywdy, nie spadają ze schodów, potrafią nawet bezpiecznie przejść przez ulice itp. jednak nie można nazwać ich chodzenia podczas snu świadomym.Zamieszczam też filmik,żebyście mogli lepiej się wczuć w atmosferę ;) 


This entry was posted in ,,. Bookmark the permalink. Location: Bali, Indonezja

5 Responses to Hati Hati, Upacara!

 1. Alina says:

  Wczoraj się zastanawiałam, kiedy dodasz nowy post :).
  Mam pytanie: to jest faktyczny trans, czy po prostu granie transu? A jeśli prawdziwy, to w jaki sposób babuten są w niego wprowadzani? :).

 2. Basia says:

  Nie ma chyba jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, to juz zalezy od tego w co sama wierzysz. Jesli zapytalabys Balijczyka to na pewno uslyszalabys,ze jest to (rzecz jasna! ) Prawdziwy trans. To co ja mOge powiedziec na pewno to, ze nie bylo to zadne przedstawienie dla turystow,bo na cala ceremonie natrafilismy przypadkiem i bylismy jedynymi bialymi gapiami. A jesli chodzi o to jak tancerze wprowadzaja sie w trans, to na pewno poprzez modliwe i coz...wiara czyni cuda ;)

 3. Alina says:

  Czyli Twoja opinia w tej materii jest dokładnie taka sama jak moja :). Dziękuję.

 4. Kameleon says:

  Jedno jest pewne - kultura zupełnie odmienna od naszej.

Leave a Reply